Pohľadnice z Kapského Mesta I: Dlhý pokus o krátky úvod

Autor: Erika Lelovičová | 6.3.2012 o 12:48 | (upravené 6.3.2012 o 12:55) Karma článku: 10,41 | Prečítané:  1254x

O niektorých veciach možno diskutovať: je lepšia štrúdľa maková alebo jablková; Manchester City alebo United; balerínky alebo podpätky; posilka alebo pivo. Kapské Mesto je však: Bezkonkurenčne. Najkrajšie. Mesto. Na svete.

Nečakajte objektívny pohľad na vec: v Kapskom Meste som strávila rok 2004; pohľad na Stolovú Horu mám vytetovaný na zreničkách, ušné bubienky si bubnujú v rytme šalalala-kapely vyhrávajúcej v prístave, v chuťových pohárikoch žblnká nederburské rosé, prsty stále cítia váhu debničky liči zakúpenej v stánku na rohu 'našej' ulice. Ale sa mi z neho lepili prsty, kým horúce slnko šteklilo bosé chodidlá prevesené na zábradlí... Odvtedy sa teším na každý návrat, ako bol tento, tohtoročný-štvornočný.

'Welcome to Cape Town where clouds cover the mountain and Vodacom covers everything else', privítal ma billboard mobilného operátora na letisku pred ôsmimi rokmi. (Vtedy som ešte nevedela že Stolová hora sa občas "prestrie", ako obrus si na ňu sadne oblak, a obklopí ju bohatým riasením.)

Kapské Mesto so Stolovou Horou v pozadí

Prvý pohľad na Kapské Mesto, ak ste nepodvádzali a nesedeli v lietadle pri okne: fičíte si po širokej diaľnici, míňajúc nemocnicu v ktorej Christiaan Barnard prvý krát transplantoval ľudské srdce (ak si vezmete taxík, taxikár, akokoľvek nezhovorčivý, Vám tento fakt isto pripomenie). Nečakaná morská modrá, keď sa spoza budov objaví záliv s prístavom po pravej strane a splynie s oblohou. A potom, akokoľvek ju čakáte, aj tak Vás prekvapí keď vyhupne po ľavej ruke, magická Stolová Hora; ten prvý pohľad na ňu je, akoby Vám niekto treskol po papuli a natlačil do hrdla knedlík. Len v radostnej verzii...

Toľko subjektívne okienko, a teraz už vážne. V Kapskom Meste sa nájde niečo pre každého:

Tých čo sa radi váľajú na pláži, alebo máčajú v mori (a nevadí im ani keď je studené ako cencúľ), alebo surfujú, alebo len tak, stavajú hrady z piesku, tak pre tých sú tu pláže na západe mesta, v časti Camps Bay lemovanej Prvou, Druhou, Treťou a Štvrtou plážou Clifton Beach...

Clifton

A aj tých čo by si na dovolenke najradšej ani vibramy nevyzuli: bez toho aby ste odišli z Kapského Mesta, môžete zdolať hneď tri vrocholy - Stolovú Horu, Devil's Peak a Lion's Head. Pod nimi sa krčí kopec zvaný Signal Hill, na ktorom parkuje delo, a z neho na každé pravé poludnie - okrem nedele (lebo v neděli se nedělá, a okrem toho sa tu v nedeľu nepredáva alkohol - to len tak mimochodom) - vystrelia, až Vám z toho v ušiach zaľahne..

Zľava: Devil's Peak, Stolová Hora, Lion's Head, Signal Hill

Pre tých čo majú radi svoje brušká - lebo Juhoafričania rozhodne vedia variť - a to nemusíte ani skúšať špecialitky ako pštrosie, krokodýlie alebo antilopie mäso, prípadne juhoafrické klobásky zvané boereworsy; stačí si vybrať niečo prozaické, trebárs dobrý poctivý stejk, a keď máte radi morské plody, budete tu ako v nebíčku.

Andiamo Deli & Restaurant, Waterkant

Pre beznádejných romantikov ktorí radi ruka v ruke obdivujú západ slnka: najkrajšie západy slnka možno vidieť zo Signal Hill alebo z promenády v Seapoint. Narozdiel od Signal Hill, turistov je tu ako bielych vrán, a môžete si tu zacvičiť aj v open-air posilovni náhodne pohodenej uprostred mäkkého zeléneho trávnika. (Seapoint máme radi aj kvôli tomu že sa tu nachádza maják, a my majáky radi.)

Západ slnka z promenády v Seapoint

Seapoint Lighthouse

Pre tých čo sa radi vozia - či už červeným turistickým autobusom, alebo loďkou, alebo prenajatým autom (pod podmienkou že si doma nezabudnete vodičský preukaz ako podaktorí), prípadne, ak sa v dopravných prostriedkoch radi pritisnete k svojim spolucestujúcim, k dispozícii sú tu vytrubujúce minivany, ktoré Vás závratnou rýchlosťou za pár randov doručia kam potrebujete, teda ak práve potrebujete ísť tam kam idú...

Plachetnicou okolo Kapského Mesta

Aj pre mestské mačky sa tu nájde všeličo - reštaurácie, kaviarne, múzeá, obchody (sofistikovaní materialisti môžu spojiť jedno s druhým a navštíviť Múzeum Zlata). Pre párty-zvieratá je tu Long Street, kde cez deň možno obdivovať zdobené balkóny koloniálnych budov, a v noci vyraziť na tour de pub.

Long Street

Kapské Mesto je priateľsky naklonené všetkým bez ohľadu na vierovyznanie (kostoly, synagógy, katedrály, početné mešity) alebo sexuálnu orientáciu (dúhove zastávky sú na každom kroku), národnosť, farbu pleti a jazykový background (Juhoafrická Republika uznáva 11 úradných jazykov, v takom Babylone sa aj cudzinec cíti ako doma.)

9.jpg

A pre tých, čo si tu zatiaľ nič nenašli, možno si vyberú v pokračovaní nabudúce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?